Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

09.02.2013 Působivý film o zločinci Karlu Vašovi

Když tento film promítali v Brně posluchačům Právnické fakulty, nechtěli věřit, že je to pravda. Natolik šokující je zpověď dr. Karla Vaše, důstojníka kontrarozvědky Svobodova armádního sboru v SSSR, potom prokurátora a nakonec i soudce. A současně agenta sovětské tajné služby. Brněnský historik Pavel Paleček s ním natočil výpověď, která trvala přes osm hodin. „Za celou tu dobu se nenapil, ani nešel na záchod,“ vysvětluje situaci Paleček.

Na filmu VRAHEM Z POVOLÁNÍ – UTRPENÍ SOUDCE KARLA VAŠE pracoval Paleček se spolupracovníky pět let. Usilovně pátral v archivech, dokonce se mu podařilo získat dokumenty o Vašovi z ruských archivů, zpovídal vězně, kterým Vaš ublížil (mnozí mezitím zemřeli), pracovníky české justice a také známého historika studené války Marka Kramera z Harvardovy univerzity.
Vaš, který zemřel loni ve věku 96 let, byl zaníceným komunistou, přesněji fanatickým stalinistou. Třebaže za války nechal střílet československé vojáky, kteří už nemohli bojovat, jeho pochopové zavraždili roku 1945 v Postoloprtech na tisíc nevinných německých civilistů, potom jako prokurátor a soudce odsoudil stovky nevinných na dlouhé roky do vězení, generála Heliodora Piku a dalších asi dvacet lidí dokonce k trestu smrti, nikdy neuznal, že by dělal něco špatného. Patřil mezi hlavní likvidátory elity československé armády – statečné vojáky, kteří bojovali na západní i východní frontě. Vždy se prý řídil platnými zákony. Blbost – řídil se rozkazy z Moskvy. V padesátých letech ho na čas soudruzi zavřeli, nejspíš spadal do honu za Židy ve vysokých funkcích, ale po propuštění na svobodu pokračoval v kariéře jako historik dělnického hnutí.
Ve filmu usvědčovali Vaše mnozí svědci ze zločinů, které spáchal – všechno odmítal. A česká justice nenašla způsob, jak vyslovit nad jeho činy pravomocný verdikt. Ano, městský soud v Praze ho odsoudil, ale soud odvolací ho viny zprostil. Důvod byl jednoduchý: odvolání řídil bývalý komunistický vojenský prokurátor, který si tímto verdiktem hojil svou vlastní vinu. Vaš se staví do role oběti – vrcholem jeho nestoudnosti je tvrzení, že měl nárok na to, aby byl po listopadu 1989 povýšen do hodnosti generála.
Autoři se rozhodli ilustrovat Vašovu činnost drobnými dotáčkami s herci. Myslím, že je to působivý způsob. Úlohy moderátora se s úspěchem zhostil výtvarník David Černý – jeho netradiční vystupování otevírá filmu cestu zvláště k mladým divákům.
V jeho příběhu mně chyběla Vašova rodina. Dr. Paleček mi odpověděl: „I to byla jedna z Vašových obětí.“ Z úcty k těmto lidem je filmaři raději vynechali. Dcera prohlásila, že výtěžek z jeho pozůstalosti věnuje na dobročinné účely.
Paleček pracoval na tomto filmu pět let. K jeho vytvoření sehnal partu nadšenců, kteří si na živobytí vydělávají jinde, tohle dělali ve svých volných chvílích. Kde se bude tento film promítat? Zatím jenom ve filmových klubech. Je neuvěřitelné, že už dřív, když Paleček a spol. začali na tomto tématu pracovat, neprojevila zájem veřejnoprávní Česká televize. Otázka zní: Uvidíme film VRAHEM Z POVOLÁNÍ, na ČT anebo na HBO, která už koupila třídílný film o Janu Palachovi?
nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks