Karel Pacner

novinář, který píše i knihy, nyní na odpočinku

hlavní články

11.05.2008 Oberg o přistání Sojuzu TMA-11

Ostuda na pokračování: Rusové nejsou schopni něco říct, nechávají to na americkém publicistovi, který vychází z důvěrné zprávy NASANové informace o podivném přistání Sojuzu TMA-11 přinesl na setkání Kosmos-News Party v Bohdanči jako obvykle Tonda Vítek. Na webu časopisu Novosti kosmonavtiky našel stručný výtah článku, který uveřejnil James Oberg na internetové stránce spolku amerických elektroinženýrů IEEE Spectrum. Našel jsem si ho a bylo to zajímavé čtení.

Oberg, který před lety pracoval v řídícím středisku kosmických letů Johnsonova centra NASA v Houstonu, dostal od nějakého kamaráda interní informaci NASA o tom, co se 19. dubna se sojuzem stalo. Napsal ji pro washingtonskou centrálu vedoucí oddělení bezpečnosti letů na ISS George Kafka. Oberg připomněl, že se jedná o verzi, která se mohla stát, přesnou zprávu budeme mít, až po zpracování telemetrie a rozboru návratového modulu „do posledního šroubku“.
Nejpravděpodobnější příčinou balistického sestupu je chybné rozdělení jednotlivých úseků lodi – dva nebo více pyropatron nefungovaly, a proto se do vrchních částí atmosféry nedostala pouze kabina s kosmonauty, nýbrž tato kabina spolu s motorovým modulem. Oberg připomněl, že podobnou patálii zažil jak Jurij Gagarin na Vostoku 1, tak Boris Volynov na Sojuzu 5 v roce 1969. Tentokrát se podle NASA obě části oddělily až 32 minut po zabrzdění, a to ve výšce 100 kilometrů.
Kosmonauti odhadovali, že byli vystaveni přetížení 8–9 g. Podle Oberga však není vyloučeno, že několik sekund na ně působilo až 11 g.
Americký novinář a spisovatel, který se do hloubky zabývá ruskou kosmonautikou, připomněl, že analýza snímků místa přistání neukazuje, že by poškození pláště kabiny bylo tak vážně, jak psali někteří novináři. A za druhé třebaže tahle událost byla nepříjemná, demonstrovala spolehlivost lodí Sojuz. Ostatně už mají za sebou skoro stovku výprav s lidmi.
Tonda pak upozornil, že když tento výtah otiskl ruský novinový server, převzala ho odtamtud i Federální kosmická agentura. Místo aby sama podala podobné předběžné vysvětlení, nechala to na Američanovi.
Před několika lety nás Rusové o těchto věcech oficiálně informovali. Teď to nechávají na úniku informací z NASA – a sami to přetiskují. Co bude za pět let, až se něco takového stane – opět přetisknou Oberga, anebo ho budou za jeho vyjádření kritizovat, aniž by vysvětlili, co vlastně spáchal?
A další informace: Modul dosedl 428 plus minut 5 km od plánovaného místa přistání, asi 20 km od hranic Ruské federace. Přistání vyvolalo menší stepní požár, který je dobře vidět na fotografiích. Zdá se, že ho nezapálily motory měkkého přistání, ale rozžhavený plášť lodi. To prý není nic neobvyklého.
Jihokorejka I So-jon utrpěla podle lékařů v Soulu nejen posunutí meziobratlové ploténky, ale také podlitiny. Její americká kolegyně si vzpomněla, že když přišel náraz přetížení, uvolnily se dva balíky s materiály a spadly na ni.

nahoru | zpět

ed2006-2012 © kuks